Navigace: Klub českých velocipedistů Holice > Historie ve zkratce

Historie ve zkratce

Historii ve zkratce pro Vás napsal Václav Kment

Dne 12. května 1898 – byl založen první specializovaný sportovní klub v Holicích – Klub českých velocipedistů (K. Č. V.) Holice.

Ještě téhož roku vydalo město místní řád pro cyklisty, který zakazoval jízdu na kole náměstím a v ulicích a připouštěl jízdu až na silnicích za městem. Proti tomuto nařízení se odvolalo 32 cyklistů. Prvními průkopníky tohoto nového sportu byli kupec František Holub, učitel Josef Žďárský a Jaroslav Švihovský.

První zmínky o holické cyklistice však můžeme nalézt již v působení tělocvičné jednoty Sokol, která v Holicích vznikla na sklonku roku 1870 a v roce 1876 zakoupila první spolkový velociped. Po ustanovení samostatného klubu se prvním předsedou stal Adolf Haas. V této funkci setrval až do roku 1912.

V roce 1913 byl předsedou zvolen Bedřich Epsterin. Dále se v předsednictví klubu vystřídali: Josef Kňourek (1919–1920), Ludvík Weinstein (1921–1924), Jan Rychter (1925, 1928, 1931–1933 a 1937), Otto Grünhut (1926–1927, 1930), František Ottmar (1934, 1937–1945) a od roku 1946 Antonín Daneš.

Klub se scházel nejprve v hotelu U krále Jiřího, aby posléze přesídlil do restaurace Na Špici. Stěhoval se podobně jako sokolové, kteří si v r. 1913 postavili svůj vlastní důstojný stánek – sokolovnu (architekt O. Novotný).

U Rychterů v dílně bývala půjčovna velocipedů, která půjčovala až šest kol. Poplatek činil 20 haléřů za hodinu. Náš klub se zaměřil na poznávací turistiku, ale také pořádal silniční závody. Členové užívali jednotné úbory, měli i různé klubové odznaky, z nichž některé se dochovaly do dnešních dnů. První klubový prapor se nezachoval, proto si v roce 1924 pořídili druhý. Klub cyklistů v meziválečném období pořádal množství různých závodů, vyjížděk, ale i zábav. Máme např. doloženo, že 22. června 1913 Klub uspořádal výlet pod „Javůrku“. Ten začal na náměstí odpoledním koncertem holické kapely pana Čeňka Holuba. Pak se před hotelem Fišer seřadil průvod na Javůrku, kde se mimo jiné konala i „hlemýždí jízda“ na kole. Večer byl zakončen velkým ohňostrojem, který připravil J. Jirka – materialista.

Dále 28. května 1926 K. Č. V. Holice uspořádal tajný, dokonce noční výlet s odjezdem ve 20 hodin od restaurace Na Špici. V roce 1926 byl Jaroslav Krátký úspěšným účastníkem závodu Vídeň – Brno – Praha.

Už 10. července 1927 K. Č. V pořádal silniční závod na 195 km na trati: Holice, Chrudim, Čáslav, Kolín, Poděbrady, Hradec Králové, Třebechovice, Borohrádek, Horní Jelení, Ostřetín a Holice. Tento závod byl mistrovství Československé republiky, který byl „vylučovacím“ pro mezinárodní závod v Kolíně nad Rýnem (Německo).

V červnu 1928 klub oslavil 30. výročí založení župním silničním závodem a součástí jubilea byl i sjezd Východočeské župy cyklistické.

V roce 1929 má klub už úctyhodných 167 členů. Náš klub měl tehdy skvělé závodníky. Například Václav Václavek nebo Jaroslav Krátký (* 24.7.1906. + 4.10.1963). Právě jemu se podařilo ve své kategorii vyhrát slavný závod Praha – Karlovy Vary – Praha.

Na Mistrovství ČSR roku 1931 na 50 km na dráze byl na 3. místě pan Karel Rychter, bylo to mistrovství ČSR za motorovým vodičem. Později byl cykloturista, trenér, organizátor, náčelník K. Č. V. Holice, rozhodčí 1. třídy pro dráhu i silnici. Byl též zdatný mechanik a výrobce jízdních kol Pegas – Karel Rychter Holice.

V Holicích existoval i Dělnický klub cyklistů, byl založen v roce 1911. Pořádal též četné výlety, zábavy a merendy. I oni se aktivně účastnili závodů. V roce 1939 se tento klub začlenil do K.Č.V. Holice. Máme zdokumentováno, že předsedou tohoto klubu byl Václav Vlasák ze Starých Holic (*1899 +25. 3. 1981)

Dlouholetý předseda, náčelník a podporovatel klubu, Jan Rychter byl zvolen roku 1936 čestným předsedou našeho klubu a po jeho úmrtí (+1942) byl pořádán na jeho paměť, cyklistický závod „Rychterův memoriál“.

Roku 1943 byla dokončena na stadionu Slavoj (dnes již neexistujícím), za pomoci továrníka Hendrycha, škvárová dráha, která sloužila až do začátku 50. let 20. stol. k pořádání významných cyklistických závodů.

V květnových dnech roku 1945 se řada členů klubu podílela na ozbrojeném povstání holického lidu. Ještě na podzim byl uspořádán první silniční závod „O štít města Holic“. Tehdy byl náčelníkem klubu Jaroslav Krátký, po něm převzal tuto funkci Antonín Chaloupka, který později „přesedlal“ z kola na motorky.

V roce 1946, 17. dubna tělovýchovné a sportovní kluby Sokol, DTJ (Dělnická tělovýchovná jednota), FDTJ (Federace dělnických tělovýchovných jednot), Orel, SK (Sportovní klub), SK Slavoj, Klub českých velocipedistů (K. Č.V.) a Junák se vyslovily pro sjednocení tělovýchovy ve městě. Prakticky se však sjednocení uskutečnilo až centrálním rozhodnutím v roce 1948.

Ještě 13. července 1947 Klub českých velocipedistů uspořádal už 6. Rychterův memoriál, veřejný cyklistický závod na 48 km, na trase Holice – Ostřetín a zpět, jelo se celkem 6x. Skvělým závodníkem, na kterého se v žádném případě nesmí zapomenout byl Antonín Daneš (* 20.5.1906, + 30.6.1992), který se stal v roce 1948 předsedou klubu. I v pozdním věku provozoval dálkové jízdy.

Dne 16. května 1948 se konala slavnostní schůze k 50. jubileu klubu. Náš klub byl tehdy v celostátním hodnocení šestý. Krom cyklistiky nezapomínal ani na cykloturistiku, kolovou a krasojízdu. Ale i tehdy novou disciplínu cyklokros.

Po roce 1952 odešla z Holic řada předních jezdců, především do Pardubic, jako Mládek, Motyčka, Rázek, Křivka a Hanzl. Zejména poslední dva dosáhli významných úspěchů i v reprezentaci.

Dne 24. srpna 1955 při jízdě na motocyklu v Holicích tragicky zahynul Antonín Chaloupka.

Roku 1958 klub slaví 60 let. Na počest tohoto výročí uspořádal mistrovský silniční závod ČSR s účastí 300 závodníků.

V šedesátých letech klub prochází těžkými peripetiemi. Sjednocuje se tělovýchova a klub je součástí TJ Jiskry Holice. Příznivce cyklistiky to v žádném případě neodradí a stále vymýšlí a pořádají různé soutěže a závody. V Holicích také započala tradice Memoriálu Jaroslava Krátkého, který byl později pořádán v jeho bydlišti Sezemicích.

V roce 1969 byl založen při TJ Jiskra Holice Oddíl cyklistiky – Klub historických kol, který navázal na tradici Klubu Českých velocipedistů. Vznikla zde skupinka majitelů vysokých kol značky Kohout.

Od roku 1970 do roku 1977 se pravidelně účastní jako předvoj tehdy známého Závodu Míru, ale i např. letní olympiády v Mnichově a Moskvě. Byli též aktéry v několika filmech a televizních pořadech. Během krátké doby se klub rozrostl na 30 členů. Skupinka nadšenců začíná shánět a renovovat další stará historická kola. Pořizují si dobové kostýmy a účastní se vrcholných i běžných setkání stejně smýšlejících cyklistů. Hlavním iniciátorem toho všeho byl Zbyněk Šimek a bratr Milan Šimek. Jsou zde i další například Milan Rambousek, Jaroslav Dlouhý, Miroslav Macků. Také manželé Spitzerovi a V. Moravec. Později i Jiří Valenta, Renata Valentová a Anička Dvořáková a Václav Kyncl. Vzpomeňme další slavné osobnosti holické cyklistiky té doby, Miroslava Motyčku (silnice) a Jana Hanzla (cyklokros). Postupně vznikají cykloturistické akce jako „Tour de Šerlich“, Orlické kolo a předsilvestrovská jízda Poslední kopec a další.

Dne 14. května 1998 proběhlo v klubovnách Kulturního domu slavnostní setkání ke 100. výročí cyklistiky v Holicích. Zároveň byla zahájena dokumentární výstava ke 100. výročí cyklistiky v Holicích. Organizační výbor oslav: S. Branda, L. Formánek, M. Kment, V. Kyncl, M. Macků, M. Motyčka, J. Synek, H. Synková, M. Šimek, V. Vohralík a J. Zahálka. Bylo zhotoveno pamětní razítko, vyšla brožura a barevná pohlednice.

Dne 3. července 2010 náš Klub uspořádal první novodobé setkání velocipedistů na historických kolech ve Velinech, trasa Holice – Veliny – Borohrádek a zpět. Hned příští ročník (17.9.2011) byl pojmenován Memoriál Mirka Macků, po jeho tragickém úmrtí. Vyjížďka se jezdí dodnes, byť i po jiných trasách a je nazvaná jako Tradiční setkání historických kol v Holicích.

V roce 2018 K. Č. V. Holice oslavilo 120 let trvání. Dne 22. září 2018 byla uspořádána oslava 100 let republiky a 120 let trvání K. Č. V. Holice. Klub uspořádal spanilou jízdu po náměstí a také výstavu historických dokumentů v prostorách Kulturního domu v Holicích. Významnou osobností současných „historických cyklistů“ je Jiří Valenta, který je držitelem několika titulů mistra republiky a mistra světa v jízdě na vysokém kole. Pro tento sport získal celou svoji rodinu. Dne 25. června 2022, obdržel Jiří Valenta Cenu města Holic za své sportovní výkony a reprezentaci města.

V roce 2019 se K. Č. V. Holice zúčastnil velké charitativní akce pořádané Josefem Zimovčákem, která je nazvaná Na kole dětem. Pepa založil nadaci, která pomáhá onkologicky nemocným dětem. Partnerem této nadace se v roce 2019 stal i náš klub. Jiří Valenta se této jízdy pravidelně zúčastňuje, stejně jako další charitativní akce okolo republiky: Cesta za snem – 2 222 km za 111 hodin. V tomto roce se náš klub stal řádným členem OČÚJV – Obnovená Česká Ústřední Jednota Velocipedistů. Od roku 2019 K. Č. V. Holice spolupracuje s Museem bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce, v tomto roce jsme se vydali do Muzea kabrioletů v Dobřenicích. Dnes se klub účastní nejen výletů a závodů na historických kolech, ale i různých ukázkových jízd a mnoha dalších veřejných akcí. Už se stalo tradicí položení květin u pomníku padlých v květnovém povstání 1945 na holickém hřbitově.

V květnu 2021 jsme při odhalení pomníku Republika na holickém náměstí poprvé předvedli náš nový spolkový prapor, který jsme si pořídili, protože se dřívější nedochoval. Také jsme si pořídili nový spolkový odznak, který vychází z tradic odznaků našeho klubu.

V roce 2022 secvičilo několik členů tzv. cyklistický rej. Pořádáme občasné výstavy k historii holické cyklistiky a účastníme se akcí pořádaných TJ Sokol Holice.

Dne 28. dubna 2023, v I. patře KD se konala vernisáž výstavy 125 let založení KČV v Holicích, za velké účasti veřejnosti. Večerem skvěle provázel Ing. Karel Král. Křest naší nové brožury provedla paní Dana Běhounková. Z významných hostů přišli např. místostarosta města Petr Kačer, zástupci TJ Sokol Holice – Renata Urbánková, Václav Holub a Veronika Marková, ta dokonce v sokolském kroji, bývalá ředitelka KD Eva Hlaváčková i nový ředitel MgA. Vojtěch Rydlo, bývalý cyklokrosař Jan Hanzl, Dana Kubaštová – Motyčková, bývalý tajemník MÚ Václav Vohralík a další. 19. května 2023 k nám přijel štáb České televize Praha natáčet náš klub pro pořad Hobby naší doby dva krátké šoty (4 – 4,5 minuty). První část na výstavě v sokolovně, dále proběhly rozhovory s T. Formánek a V. Kment, ukázková jízda a výstava v Kulturním domě. Následoval přesun do dílny P. Prokopa, kde hovořil P. Prokop a T. Formánek. Účast: J. Valenta, T. Formánek, P. Prokop, Jelena Šmahelová, L. Kment a V. Kment. Následující den, 20. května – se konal náš klubový „slavnostní“ výjezd k 125. výročí založení KČV Holice na Kunětickou horu za celkové účasti 17 jezdců. Po úvodním setkání, prezentaci, prohlídky výstavy v sokolovně následovala ještě prohlídka výstavy v Kulturním domě. V 10 hodin samotný start sokolským praporem (Marková), objezd holického náměstí, dojezd k restauraci Pod Kunětickou horou, fotografování, občerstvení, individuální prohlídka „Perníkové chaloupky“ a cesta na oběd do Sezemic do restaurace Bavorský dvůr. Následovala zpáteční jízda do Holic s krátkém zastavením v Horních Ředicích u autobusové zastávky s upozorněním na první autobusovou linku v Čechách. V sokolovně proběhlo předání účastnických pamětních listů, tašek s dárky a novou brožurou, následovalo hodnotící posezení a průběžné odjezdy. Během tohoto se k nám došli podívat herci z divadla DJC Praha (Divadlo Járy Cimrmana) p. Svěrák a další, kteří měli večer v Kulturním domě divadelní představení „Akt“. Se zájmem si prohlédli výstavu ve výborovně sokolovny, následovalo společné foto.

Dne 27. května se konala další velká jízda historických kol na trase Praskačka – Stěžery a zpět, s prohlídkou minipivovaru Beránek ve Stěžerách. Jízdy se zúčastnilo neuvěřitelných 37 účastníků (z toho 7 dětí). Akce byla zahájena občerstvením a prohlídkou Musea bednářství Jaroslava Tománka, stloukání másla a vyzkoušení práce truhláře. Celá jízda se také konala v rámci 125. výročí založení K.Č.V. Holice. A 2. září 2023, ve 14 hodin, před sokolovnu, během koncertu Zlatá pecka, operní zpěvačka Dagmar Pecková připnula na náš prapor pamětní stuhu města Holic, k 125. výročí založení našeho klubu.

Ještě nesmíme opomenout na úspěšnou účast našich členů na závodech historických kol na mistrovství republiky, Evropy, ale i světa. Kde šíří slávu našeho klubu, naší TJ Sokol ale i města Holic a celé naší republiky.

Někteří členové se pravidelně účastní charitativní jízdy Na kole dětem, Cyklo tour s Josefem Zimovčákem na podporu onkologicky nemocným dětem. Dále našeho nejdelšího non-stop cyklistického štafetového závodu 2 222 km za 111 hodin kolem České republiky na podporu handicapových sportovců a mnohých dalších závodů.

 

 

 

Použité zdroje – archív:

 V. Kment, L a T Formánek, Sokol Holice

Použitá literatura:

50 let Klub českých velocipedistů Holice v Č. 1989–1948

60 let holické cyklistiky 1898–1958

100 let cyklistiky HOLICE 1898–1998

Kalendárium města Holic

archiv KČV Holice

HOLICE, historický lexikon 1336–2001, str. 24

Malá kronika Pardubicka do konce 19. stol., str. 76

HN, květen 2006, str. 12–13

Kronika cyklistiky na Pardubicku (AB-Zet Pardubicka) str. 69.

Stručné dějiny Klubu Českých velocipedistů v Holicích“, František Ottmar

 

 

 

 
© historicka-kola-holice.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky