Navigace: Historická kola Holice > Napsali o nás

Napsali o nás

2022

Bez názvu.jpg
HL01.png
Hlas.jpg

2021

záři.jpg
Listopad.jpg
FR.jpg

2020

Bez_názvu_1_kopie.jpg
Bez_názvu_1.jpg

Rok 2019

 

51.jpg
Bez_názvu_1.jpg
DSC_2711.jpg

Úspěšná cyklistická expedice ve Francii dlouhá 2142 km v období socialismu!!

 

                V letošním roce to je 30 let, kdy parta nadšenců a členů z oddílu TJ Jiskra Holice – oddíl cyklistiky a jeden kamarád z Moravan předvedli neuvěřitelný sportovní výkon. Také však vítězný souboj s tehdejším režimem, který drasticky omezoval cesty do kapitalistické ciziny.

                Byli to Miroslav Kratochvíl, Josef Branda, Vladimír Moravec a Petr Kaas, kteří překonali všechny překážky, co jim režim položil do cesty dříve, než sedli na kolo. Dne 12. července 1989 napumpovali kola, sbalili nejpotřebnější „saky-paky“ a vlak je dovezl z Pardubic až do Paříže. Právě v den, kdy Francie slavila výročí dobytí Bastily. Nechtěli věřit tomu co vidí. Vše bylo jiné než u nás. Už jenom to, že pro cyklisty byly takřka všude cyklostezky.  Pestrá výzdoba, květiny, fábory a státní trikolory. A toto bylo k vidění i na venkově.

                Cílem první části cesty byl Grenoble. Zde 23. července ve dvě hodiny ráno byl odstartován jeden z nejmasovějších cyklistických závodů na světě. Byl to již 35. ročník Brevet de Randonneur des Alpes. Tato akce byla založená v roce 1936. Jezdí se každé dva roky do dnes, v letošním roce se jede 50 ročník.

                Servis kol byl pro všechny zdarma. Na 98. kilometru je čekalo „peklo“ na zemi. Trať šplhala do nadmořské výšky 2647 metrů – Col du Galibier. To byl jen začátek. Prudký sjezd do 546 m nad mořem. A znovu stoupat, tentokrát do průsmyku Col du Mollard v 1638 metrech. A tak to šlo dokola. Tři chlapy z Holic a jeden z Moravan byli skvělá parta. Vzájemně si pomáhali, a nakonec byli mezi 3648 účastníky z 12 evropských zemí a USA ti, kteří dorazili v časovém limitu do cíle do Paláce sportu v Grenoblu.  Tím byl 35. ročník B-R-A Brevet de Randonneur des Alpes byl slavnostně ukončen.

                Měli nepopsatelnou radost. Velkou únavu překonala zvědavost a možnost svobodně poznat další zajímavá místa Francie. Po krátkém odpočinku se vydali Mirek, Pepík, Vláďa a Petr po vlastní ose směr Středozemní moře. Vychutnávali si cestu po francouzské riviéře přes St. Tropes do Monte Carla. Zde putování na kole skončilo. Mezinárodní expres je přes Itálii vezl blíže k ČSSR. Dne 1. 8. 1989 v půl deváté večer byli v Pardubicích. Unavení, ale šťastní!

Do „NĚŽNÉ REVOLUCE“ scházelo jen několik desítek dní.

      Z dobových záznamů a vyprávění paní Brandové

                                zapsal Ladislav Formánek

 
© historicka-kola-holice.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky